Spenjalci, odvijalci, sponke in ostala dodatna oprema za pakiranje
Poleg pakirnih trakov, morate pri povezovanju in pakiranju veliko pozornosti polagati tudi dodatni opremi, kot so spenjalci, napenjalci za trak, baterijski spenjalci, odvijalci traku.
Na voljo je veliko različnih možnosti pripomočkov za pakiranje.
Zapomnite si, kakovostni stroji za povezovanje so ključni pri pakiranju ; če povezujate s starmi ali pokvarjenim strojem lahko podjetje stane več tisoč €, zaradi manjše produktivnosti in izmeta.
Večino orodij in pripomočkov za pakiranje je posebaj prilagojeno traku s katerim povezujete. Za nekatere trake, lahko uporabljate iste spenjalce, odvijalce ali sponke. Tak primer sta kompozitni in tekstilni trak, kjer lahko uporabljate iste pripomočke za pakiranje. Za jekleni trak potrebujete poseben spenjalec ter posebne sponke. Baterijski spenjalci za PET in PP trak se lahko uporabljajo za oba trakova. V kolikor imate več različnih proizvodov, vam svetujemo, da poiskušate najti trak, ki je primeren za vse proizvode, kar vam omogoča, da privarčujete pri povezovalni opremi.
Previdni morate biti tudi glede širine in tipa vašega pakirnega traku, saj se praviloma za različne širine uporabljajo različna orodja.
Najtežja metoda povezovanja je ročna, brez uporabe pripomočkov. Nekatere trakove je ročno skoraj nemogoče zvezati. Izjema je tekstilni trak, ki je zaradi svoje mehkosti primeren tudi za ročno vezanje. Vezanje brez spenjalcev in drugih pripomočkov je lahko zamudno, zato vam kot osnovna pripomočka predlagamo spenjalec in odvijalec traku.
Najbolj pogoste metode povezovanja in pakiranja
ROČNO POVEZOVANJE
Za ročno povezovanje potrebujete spenjalec in napenjalec, sponko ter odvijalec traku. Ta metoda je primerna za obrate, kjer za povezovanje namenijo zelo malo časa in povezujejo zgolj nekaj paketov dnevno. Deluje tako, da trak napnete z napenjalcem, vstavite sponko, zategnete ter z spenjalcem pritrdite trak na sponko. Postopek se sliši enostaven, vendar je lahko zelo zamuden, še posebej, če uporabljate stare naprave, ki so ponavadi težke in okorne. Delavci morajo biti močni in podučeni kako uporabljati orodja. V kolikor uporabljate jekleni trak so lahko tudi izpostavljeni urezninam in drugim poškodbam. Povprečen čas da pritrdite zgolj en trak je med 2 in 3 minutami.
Prednosti: Pakiranje je v večini primerov zelo varno, ker ima delavec celoten nadzor nad procesom
Slabosti: zahteva več različnih pripomočkov (spenjalec, napenjalec..) ter dodatne sponke, je zelo časovno zamudno
BATERIJSKI SPENJALCI IN NAPENJALCI
Ti stroji poskrbijo za vse, torej tako za napenjanje, zategovanje, vez ter prerez traku. Vse to je združeno v eno orodje, ki ima praviloma tudi možnost uporabe različnih širin, kar zmanjša potrebo po dodatnih orodjih. Ti stroji za vezanje so praviloma zelo lahki in enostavni za uporabo, ne povzročajo poškodb in napora delavcu., Baterijski spenjalci delavcu omogočajo, da trak poveže tudi do 6-7x hitreje, kot z uporabo ročnih orodij. Povprečen čas pri izurjenem delavcu je 30 sekund.
Prednosti: Vsa opravila v eni napravi (napenja, zategne, naredi spoj in prereže trak), mobilnost naprave, časovno učinkovit, ne potrebujete sponk, kar vam omogoča prihranke, omogoča kontrolirano zategovanje
Slabosti: Niso tako odporni (na udarce, padec) kot ročni stroji, polnjenje baterij
PNEVMATSKI POVEZOVALNI STROJI
Tako kot baterijski spenjalci tudi pnevmatski povezovalni stroji napnejo, zategnejo, naredijo vez in odrežejo trak. Delujejo na stisnjen zrak ter imajo možnost prilagajanja različnim širinam in nateznih moči. Uporabniki so z uporabo pnevmatskih povezovalnih strojev varni, saj ne povzročajo poškodb in so dokaj lahko in fleksibilni za uporabo.
Prednosti: Pnevmatski stroj tako napenj, zategne, spoji in odreže trak, učinkoviti, močni, ne potrebujejo sponk, omogočajo različne napetosti traku
Slabosti: Niso mobilni (potrebujejo vit stisnjenega zraka – kompresor), težji kot baterijski spenjalci trakov
POL-AVTOMATSKI IN AVTOMATSKI PAKIRNI STROJI ZA POVEZOVANJE
Na trgu je veliko število stroj, ki vam omogočajo avtomatsko ali pol avtomatsko pakiranje in povezovanje. Vključno z polavtomatskim strojem za povezovanje za plastični trak, ki vam ga lahko zagotovimo. Trak se vstavi pod stroj, paketi pa na “mizo” stroja. Pol-avtomatski stroj omogoča hitro in enostavno povezovanje paketov.
Prednosti: združuje vse povezovalne lastnosti, hiter, učinkovit, avtomatski ali pol-avtomatski procene potrebuje sponk, lahko se vključi v proizvodnjo linijo, možnost nastavitve moči napenjanja traku
Slabosti: velik stroj, potrebuje električni vir ali vir stisnjenega zraka, omejen na določene dimenzije paketov